English Česky

Eurotours!

  • Tradition:
    Operating for more than 20 years.
  • Quality: Thousands of satisfied
    customers.
  • Best prices: Find your best connection and price.

Online payment

Ladies and gentlemen, dear passengers,

Now you are able to buy your ticket online. For soe of the buses you can pay the ticket online automatically, for other you have to reserve first the ticket and ask for sending an online payment link. That all from the comfort of your home without visiting our office.

During the time we will extend the automatic online payment.

We accept these cards:

Maestro
Mastercard
Visa Electron
Visa


Bulgaria - information about the country and traveling therePředstavení

Společnost EUROTOURS s.r.o. je oficiálním zástupcem bulharských dopravců pro Českou republiku a Slovensko.

Nabízíme informace, rezervace a prodej jízdenek na všechny autobusové linky licencovaných dopravců do Sofie, Plovdivu, Varny a Burgasu za nejatraktivnější ceny v ČR.

Vážení klienti, rádi Vám poskytneme speciální 5 % slevu na jízdenky do Sofie (lze kombinovat i s další slevou) pokud jízdenku zaplatíte přímo u naši společnosti (nikoli u předprodejce) a to buď osobně v kanceláři v Praze nebo na náš bankovní účet.

Bližší informace (číslo účtu, variabilní symbol) Vám rádi poskytneme telefonicky (tel. 224 21 02 21) nebo emailem (info@eurotours.cz). Jízdenku zaplacenou na bankovní konto obdržíte buď emailem formou elektronického lístku nebo pozemní doporučenou poštou (dle Vašeho přání).

Kanceláře, kde si můžete zakoupit jízdenku

Autobusové linky do Bulharska

Pravidelná přímá autobusová linka "Group" Ceny jízdenek do SOFIE
Praha - Brno - Bratislava - Sofie Jednosměrné jízdné Obousměrné jízdné
odjezd z Prahy - denně v 9.00 hod. z aut. nádr. Florenc, nást. č. 9 1490 Kč 2390 Kč
odjezd z Brna - denně v 11.30 hod. z aut. nádr. Zvonařka, nást. č. 38 1390 Kč 2390 Kč
Návazné spoje ze Sofie: Burgas, Sozopol, Primorsko, Kiten, Carevo, Pomorie, Nesebar, Obzor, Varna, Slanchev Briag, Albena, Kranevo, Balčik, Kavarna, Šabla
Pravidelná autobusová linka "Račič" (linka vyjíždí z Berlina a při příjezdu do ČR může mít zpoždění)
Praha - Brno - Sofie - Plovdiv odjezd z Prahy odjezd z Brna odjezd z Plovdivu
po, stř, pá, so, ned v 19:30 hod. po, stř, pá, so, ned v 22:10 hod. po, stř, čt, pá, so, ve 12:00 hod.
Pravidelná autobusová linka "Sofiabus" (linka vyjíždí z Německa a při příjezdu do ČR může mít zpoždění)
Praha - Brno - Sofie odjezd z Prahy odjezd z Brna odjezd ze Sofie
pondělí a sobota ve 20:30 hod. pondělí a sobota ve 23:00 hod. čtvrtek a sobota v 9:00 hod.
Pravidelná autobusová linka "Karat" (linka vyjíždí z Německa a při příjezdu do ČR může mít zpoždění)
Praha - Sofie - Plovdiv - Burgas - Varna odjezd z Prahy odjezd z Bulharska
pondělí, (středa), sobota ve 22:30 hod. (pondělí), čtvrtek, sobota

Bližší informace o jízdních řádech a cenách: tel. 224 210 221 nebo 221 895 600, hotline 724 132 365.


Další informace

Ubytování Letenky Pobytové a poznávací zájezdy
hotely, penziony, hostely - pravidelné lety ČSA a Balkan
- charterová přeprava
letecká nebo autobusová doprava

Kompletní informace o Bulharsku

Základní informace o Bulharsku

Bulharsko je zemí rozmanitou, pestrou, lákající – ideální cíl letních nebo zimních dovolených a prázdnin.

Bulharsko leží v srdci Balkánského poloostrova. Na severu tvoří hranici s Rumunskem řeka Dunaj, na jihu probíhá hranice s Řeckem a Tureckem, východní břehy Bulharska omývá Černé moře. Na západě země hraničí se Srbskem a Makedonií. Velkolepá příroda, mírné podnebí, teplé a čisté moře, početné minerální prameny jsou opravdovým bohatstvím země. Hlavním městem je Sofie. Nejvyšší vrchol Bulharska – Musala – se nachází v pohoří Rila a dosahuje výšky 2 925 metrů. Druhým nejvyšším vrcholem je Vichren, nacházející se v pohoří Pirin. Nejdelší řeky: Dunav 2850 km (v zemi 450 km), Marica 526 km.

Rozloha

110 993,6 km2

Mapa

Mapa Bulharska

Obyvatelstvo

Počet obyvatel je 7 718 750 (2005) - národ obecně přívětivý a pohostinný. Přivítání je tu milé a přátelské. Přes 1,000,000 žije v hlavním městě.

Jazyk

Úředním jazykem je bulharština (cyrilice). V rekreačních hotelových zařízeních se lze domluvit anglicky, německy a rusky. Silniční značky na mezinárodních komunikacích, stejně jako na letištích a v jiných turistických místech jsou v latinském písmu.

Měna

Měnovou jednotkou je 1 Lev (1 Lv = 100 stotinek), měna je pevně vázaná na euro (1 EURO = 1.95583 LEVA).

Bankovky: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100

Stotinky: 1, 2, 5, 10, 20, 50

Bulharská měna nemá vnější směnitelnost, doporučuje se směna z EURO nebo USD. V Bulharsku lze směnit i české koruny, kurz však není výhodný.

Hlavní mezinárodní platební karty (např. VISA, American Express) jsou běžně přijímány ve velkých hotelech, půjčovnách automobilů, některých restauracích a obchodech.

Čas

Středoevropský čas + 1 hod.

Od dubna do září - letní čas (změna ve stejné době jako v ČR).

Režim vstupu

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat v BR na platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Děti nemohou vstupovat do BR pouze na základě zápisu v OP rodiče, ale buď na samostatný cestovní pas nebo na základě zápisu dítěte v CP rodiče, avšak všechny děti pokud nejsou zapsáni do 1.9. 2006 v pase rodičů musí mít při vstupu do Bulharska vlastní pas. Režim vstupu a pobytu občanů EU a jejich rodinných příslušníků se od 1.1.2007 řídí samostatným Zákonem o podmínkách vstupu a pobytu občanů EU a jejich rodinných příslušníků v BR. Podle tohoto zákona může občan EU pobývat v BR na cestovní pas nebo občanský průkaz do 3 měsíců. Pokud hodlá v BR pobývat déle, musí do 3 měsíců po vstupu do BR na nejbližším oddělení migrační policie v místě pobytu požádat o potvrzení o přechodném pobytu v BR, které se vydává dle účelu pobytu na dobu max. 5let. Potvrzení má formu kartičky. Podmínkou podání žádosti je dle zákona předložení alespoň jednoho ze tří dokladů: 1/ pracovní poměr v BR (smlouvu s bulharským zaměstnavatelem), příp. doklad o provozování živnosti (podnikání); 2/ potvrzení o studiu v BR; 3/ zdravotní pojištění v BR spolu s peněžními prostředky pro pobyt (evropská zdravotní kartička a výpis z bankovního účtu na jméno žadatele). Potvrzení se vydává v den podání žádosti. Registrační povinnost v místě pobytu pro občany EU odpadla k 1.1.2007. Na hraničních přechodech se občanům EU již nedávají do cestovních pasů razítka. Prokázání peněžních prostředků pro pobyt není při vstupu do BR od občanů EU již vyžadováno. Řidiči motorových vozidel musí mít pro vstup a pobyt v BR řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Nadále platí povinnost předložení ověřené plné moci od majitele vozu v případě zapůjčeného nebo firemního vozidla (v bulharštině nebo v některém ze světových jazyků, nejlépe angličtině).

Zdravotní péče

Datem vstupu BR do EU začala BR uplatňovat příslušné unijní předpisy v oblasti poskytování zdravotní péče. Lékařskou péči, která nemůže být odložena do plánovaného návratu do domovského státu, jsou povinny poskytnout občanům EU veřejná zdravotnická zařízení v BR zdarma při předložení evropské zdravotní karty vydané příslušnou zdravotní pojišťovnou nebo potvrzení pojišťovny, které dočasně nahrazuje evropskou zdravotní kartu. Vzhledem k tomu, že na základě předložení evropské zdravotní karty nelze nárokovat zaplacení nákladů na repatriaci do ČR, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zásadně doporučuje se před cestou do BR cestovně zdravotně připojistit.

Oficiální svátky

1. 1. - Nový rok

3. 3. - Státní svátek - Den národního osvobození z osmanské nadvlády

Velikonoce (Velikden) - Velký pátek, Velikonoční neděle, Velikonoční pondělí

1. 5. - Svátek práce

6. 5. - Svátek Sv. Jiří (Gergiovden), Den chrabrosti a bulharské armády

24. 5. - Den Sv. Cyrila a Metoděje, Den bulharské kultury a slovanské písemnosti

6. 9. - Den sjednocení Bulharska

22. 9. - Den nezávislosti Bulharska

1. 11. - Den národních buditelů

24. - 26. 12. - Vánoce (Koleda)

Doprava

Autobusová – pravidelná přímá autobusová linka (Group Company) Praha-Brno-Bratislava-Sofie jezdí denně po celý rok, vybrané dny v týdnu jezdí spoj Praha-Sofie-Plovdiv.

Letecká – pravidelné lety Bulgaria Air (informace a prodej na www.eurotours.cz - záložka Letenky) a také levné charterové lety v období letní i zimní sezóny. Na území Bulharska se nachází 4 mezinárodní letiště – v Sofii, v Plovdivu, v Burgasu a ve Varně.

Automobilová – Vjezd na území Bulharska je možný přes četné hraniční přechody. Národní řidičské průkazy jsou platné pro běžná použití vozidla. Je vyžadována mezinárodní pojistná karta (zelená karta), mezinárodní poznávací značka, technický průkaz, hasicí přístroj, lékárnička, výstražný trojúhelník.

Rychlostní limity

dálnice – 120 km/h

mimo obec – 90 km/h

obec – 50 km/h

(doporučujeme předpisy dodržovat, vyhnete se vysokým pokutám)

Ubytování

Bulharsko disponuje širokým výběrem ubytování od těch nejluxusnějších pětihvězdičkových mezinárodních hotelů až po skromnější, ale moderní a komfortní malé soukromé hotely, většinou vždy s velmi dobrou restaurací plně uspokojující požadavky turistů. Mimo hotelové sítě existuje také velká nabídka chat a vil, které jsou určeny především pro turisty, kteří si sami připravují stravování, zvláště v horských oblastech. Dále také široká nabídka penzionů, kde je možno ubytování rezervovat prostřednictvím cestovních kanceláří. Také některé velké kláštery nabízejí ubytování pro turisty. Pobyt v těchto historických místech poskytuje nazapomenutelný zážitek zvláště milovníkům středověkých památek.

Stravování

Bulharská kuchyně je všeobecně známá pro svou zálibu v používání širokého sortimentu zeleniny, zejména v podobě salátů a konzervovaných či sterilovaných produktů. Stejně tak je známá i místní pohostinnost, záliba v dobré zábavě a tanci. Pozvání na oběd či na večeři bývá samozřejmou součástí programu jednání. Jídlo bývá velmi chutné, pestré díky nejrůznějším kombinacím zeleniny, masa, ryb a příloh. Mezi často používaná masa patří kuřecí, vepřové a jehněčí, široký výběr ryb, velmi oblíbené jsou místní speciality z mletého masa – ”kebabčeta” (čevapčiči), ”(nervozni) kjufteta” (karbanátky - pálivé), maso bývá nejčastěji upravované na roštu s dřevěným uhlím (tzv. ”skara”), případně ve formě minutek a specialit podle jednotlivých restaurací. Mezi oblíbenými přílohami nesmí chybět bílý chléb, obvykle se nabízí brambory pečené i vařené, rýže, těstoviny. Velmi oblíbený je balkánský sýr z ovčího či kravského mléka ”sirene” nebo ”kaškaval”, podobný českým tvrdým sýrům. Jídla bývají dochucována vinným octem, olivovým olejem, místním kořením ”čubrica”, často se používá česnek.

Bulhaři mají jídlo v oblibě, jedí rádi, chutně a pomalu. Na rozdíl od českých, poněkud uspěchaných zvyků, místní lidé rádi během jídla konverzují, popíjejí, kouří nebo dokonce tancují. Oběd či večeře většinou začíná aperitivem, oblíbenou volbou bývá některá z mnoha druhů místních rakijí, tradičního vysokoalkoholického nápoje nejčastěji z vinných hroznů. Jako předkrm se podává zeleninová mísa, tvořená kombinací čerstvé a upravované zeleniny, zeleninové saláty, husí paštika, upravované houby apod., méně často polévka. Jako hlavní jídlo bývá servírováno maso, případně ryba, často je maso upravené na roštu na dřevěném uhlí. Maso doplňuje zeleninová obloha a menší množství přílohy, nezbytností je bílý chléb. Bulharští hostitelé nejraději nabízejí k jídlu výborná místní vína, červená a bílá, pivo. Po hlavním jídle následují různé spíše sladší zákusky, káva a podle okolností i sklenka koňaku či likéru.

Restaurace bývají označovány počtem hvězd podobně jako hotely, v Bulharsku lze nalézt podniky od nejprostších zařízení až po luxusní restaurace, vyhlášené svými jídly, atmosférou či kvalitou personálu. Obsluha bývá v některých případech započítána v ceně, výše spropitného záleží na rozhodnutí zákazníka, nicméně obvyklá úroveň se pohybuje kolem 10% účtované ceny.

Specialitou je tzv. kiselo mljako (přírodní bílý jogurt), který v teplých dnech příjemně osvěžuje, odstraňuje žaludeční a střevní potíže (působí velmi pozitivně na trávicí ústrojí) a současně je výborný na sluncem spálenou pokožku - je fermentačním produktem ovčího nebo kravského mléka a obsahuje jedinečné ušlechtilé bakterie. Z něho se připravuje typická letní studená polévka "Tarator" (kyselé mléko, okurka, mleté ořechy, kopr, petržel, česnek).

Bulharsko nabízí velký výběr salátů:

tomatový, okurkový, paprikový (pečené papriky, ochucené solí, olejem, octem míchaný, šopský salát (rajčata, okurky, cibule, papriky, ochucené solí, olejem, octem resp. citrónovou šťávou a posypaný nastrouhaným balkánským sýrem), ovčárský (šopský salát + šunka, vejce, houby, sýr - kaškaval), snejanka (jogurt, okurka, česnek, kopr, mleté ořechy), kjopolo (čalamáda z pečených paprik, rajčat, lilku a česneku), kartofena salata (vařené brambory s cibulí ochucené solí, olejem a octem), salata morkovi i zele (mrkev, zelí)

Bulharsko nabízí velký výběr polévek:

škembe čorba (drštková polévka), fazolová – bob čorba, lešta čorba (čočková), teleško vareno (silný vývar z hovězího masa a zeleniny), kuřecí – pileška supa, supa topčeta (zeleninová polévka s masovými kuličky)

Bulharsko nabízí tato typická jídla:

Musaka (zapečené brambory s mletým masem),

Sarmi (plněný zelný (zelevi sarmi) nebo vinný list (lozovi sarmi) rýží a mletým masem)

Palneni čuški (paprikový lusk),

Kavarma (v keramické misce zapékané kuřecí nebo vepřové maso se zeleninou, houbami a kořením),

Kjufteta (karbanátky) a kebabčeta (čevapčiči) se připravují z mletého masa, smažené na oleji nebo opékané na roštu

Gjuveč - připravovaný z vepřového masa, různé zeleniny jako brambory, lilek, cuketa, cibule, rajčata apod.

Taskebap - je z telecího masa, nakrájeného na drobné kousky, rajčatová šťáva, různé příchutě. Připomíná guláš. Jako příloha se podává rýže či hranolky.

Vinen kebap – taskebap ochucený bílým vinem

Oblíbenou snídaní či svačinou je pro Bulhary tzv."banica". Je to závin z lístkového těsta plněný balkánským sýrem

V Bulharsku najdete bohatý výběr nápojů. Známé jsou Dimjat, Misket, Evxinogradský misket, Sungularský misket, Cabernet, Sovignone, Monastirsko šušukane, Gamza, Melnik. Z koňaků jsou nejznámější Pliska, Preslav, z tvrdého alkoholu je známá bulharská grozdova rakija či místní specialita "mastika", která voní jako fenykl a pije se zmrazená na drobné krystalky. nápoj zvaný "boza", který se vyrábí z prosa či kukuřice fermentováním. Má specifickou sladko trpkou chuť.

Důležitá telefonní čísla

volací kód z ČR do Bulharska 00359 (do Sofie 003592)

volací kód z Bulharska do ČR 00420 (do Prahy 004202)

Policie 166

Dopravní policie (KAT) 165

První pomoc (barza pomošt) 150

Silniční pomoc (patna pomošt) 146

Hasiči (protivopožarna služba) 160

Horská záchranná služba (planinska spasitelna služba) 9555665, 0888/621286

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Bulharsku (Posolstvo na Češkata republika)
Blvd. Janko Sakazov 9, 1504 Sofia
(vchod do velvyslanectví je umístěn v příčné ulici Panajot Volov)
tel. (00359 (0)2) 946 11 10, (00359 (0)2) 946 11 11
služba mimo pracovní dobu a o víkendu - 00359 (0)888 398045
pracovní doba: pondělí - pátek 7:45 - 16:15
konzulární hodiny: pondělí, středa, pátek 9:00 - 12:00

pohotovostní telefonní číslo na konzulární službu pro případ nouze v mimopracovních
hodinách: 00359 (0)888 319976

www: www.mzv.cz/sofia
e-mail: sofia@embassy.mzv.cz

České centrum Sofie (Češky centar)
ul. Rakovski 100, 1000 Sofie
tel. (00359 (0)2) 981 39 10
www: www.czechcentres.cz/sofia
e-mail: ccsofia@czech.cz

Celkové shrnutí

Chcete-li mít o dovolené garantované slunce, teplé a čisté moře a útulné pláže ... s atmosférou hodnou Středozemního moře, s výjimkou davů turistů, jeďte do Bulharska. S více než 300 hodinami slunečního svitu ve vrcholné sezóně je to zázrak, který již staří Řekové nazývali “pohostinné moře”. Bezpečné, krystalově čiré a klidné vody – s nízkým obsahem soli a bez nebezpečných dravých živočichů – jsou ideální pro koupání, plavání i potápění.

Bulharsko má co nabídnout každému turistovi – zlaté pláže a dlouhé léto, zelené vzrušující hory s výbornými podmínkami na odpočinek i sport v zimě i v létě, čistá jezera, horké minerální prameny, zelené doliny s nádhernou vůni růží, tisíciročná historická města.

Jedním z jeho malých turistických tajemství je přes 350 km pobřeží s nejkrásnějšími písečnými plážemi v Evropě.


Verified by VISA MasterCard SecureCode
Meinfernbus Flixbus Eurolines Regiojet Orangeways Racic Onebus
Interbus DeutscheBahn WestBus Tourbus Bohemian Lines ČSAD Tišnov
Group Musil Tour Turancar SAD Prešov Eurobus Ecolines
SAD Humenné Intercars Eurotour Korona travel AutobusOberbayern Regabus
Blueline-bus Simple Express

Terms and conditions | Contacts | Sign in

Copyright © 1994 - 2019 eurotours.cz, Všechna práva vyhrazena